Szkoła Podstawowa i Gimnazjumw Nowym Mieście nad Pilicą

logo LiceumAktualności

Praktyczne lekcje historii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Karola Wojtyły w Nowym Mieście nad Pilicą


W dniu 11.12. 2018 roku uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Karola Wojtyły uczestniczyli w szkolnych zajęciach z cyklu " Historia Nowego Miasta inaczej". Szkołę reprezentowały klasy: V, a także III gimnazjum pod okiem nauczycieli historii pani Katarzyny Wysockiej i pana Rafała Owczarczyka. Lekcja odbyła się w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście nad Pilicą, którą poprowadził pan Krzysztof Witlib pracownik MGOK.

 

Uczniowie mogli zapoznać się z  ważnymi wydarzeniami, związanymi z historią naszego miasta. Po skończonej lekcji młodzież rozwiązywała quiz dotyczący zaprezentowanego tematu. Przesłaniem tego jakże ciekawego spotkania było to, aby młodzi ludzie o swojej " małej ojczyźnie" wiedzieli jak najwięcej.


Gościliśmy również w naszej szkole Grupę Artystyczną „Rekonstrukto" z pokazem historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków o wolność pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku.  Uczniowie klas IV – VIII i III gimnazjum usłyszeli opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli w imię honoru za Ojczyznę w powstaniach narodowych (kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym). Poznali losy polskiego oręża z okresu Księstwa Warszawskiego, sytuację Polaków pod zaborami. Podkreślona została rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wpływ na kształtowanie patriotyzmu wśród narodu polskiego.


Zaprezentowano broń i umundurowanie żołnierzy polskich z przełomu XVIII i XIX wieku, stroje z epoki (szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie żołnierzy. Podczas pokazu uczniowie wspólnie się bawili, przebierali w stroje, a nawet ćwiczyli sztukę fechtunku i wcielali się w rolę żołnierza w złych i dobrych chwilach. Prezentacja historyczna odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZSP w Nowym Mieście nad Pilicą

 

 

 

Licznik online

Fotka Szkola Podstawowa

 

Fotka Szkola Podstawowa

 

 

 

Kontakt

Zespół

Szkolno-Przedszkolny

26-420 Nowe Miasto nad Pilicą

woj.mazowieckie

ul.Ogrodowa 16/16a

 

tel/fax: 48 6741023

tel/fax: 48 6741833

 

e-mail: liceumnowe@op.pl

e-mail:
nowemiastogim1@op.pl